carVertical

A legkényelmesebb módszer a futásteljesítménnyel kapcsolatos csalások és balesetek észlelésére

Járműtörténeti jelentés alvázszám alapján

Hogyan használja az alvázszámdekódert az alvázszám ellenőrzéséhez?

Univerzális alvázszám-ellenőrzőnk használata a lehető legegyszerűbb:

  1. Írja be járműve 17 karakterből álló alvázszámát az Adja meg az alvázszámot mezőbe.
  2. Kattintson az Autó ellenőrzése gombra.

A legtöbb esetben az alvázszámdekóder néhány alapvető információt ingyen biztosít. Ennek az információnak elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy:

  • – ellenőrizze az alvázszám valódiságát;
  • – meggyőződjön róla, hogy az alvázszám az Ön által ellenőrzött járműhöz tartozik-e;
  • – segítsen dekódolni a számot a részekre bontásával.

Egy carVertical előtörténeti jelentés lekérésével további részleteket ismerhet meg a járművel kapcsolatban, például a futásteljesítményre vonatkozó adatokat, a sérüléseket, a régi fényképeket és az autólopással kapcsolatos információkat.

Mi az az alvázszám (VIN)?

Az alvázszám (VIN) a világ (majdnem) minden járművét azonosító egyedi kód. Az autógyártók a 20. század közepén kezdték használni, de szigorú szabványok nélkül minden gyártó saját alvázszámot készített – különböző hosszúsággal, jelentéssel, stb.

A jelenlegi szabványt 1981-ben tették közzé. Előírja, hogy az alvázszámok 17 karakter hosszúságúak legyenek, O (o), I (i) és Q (q) betűk nélkül, hogy ne lehessen összetéveszteni őket a hasonló kinézetű számokkal: a 0-val, az 1-gyel és a 9-cel.

Az autó alvázszáma több szakaszra van osztva. Ezek mindegyike egyedi információkat tartalmaz a jármű gyártási évéről és országáról, a jellemzőkről, az opcionális felszereltségi listáról stb. És bár nehéz kitalálni az alvázszám jelentését, jó kiindulópontot jelentenek az olyan alvázszámdekóderek, mint a miénk.

Ennél is fontosabb, hogy az alvázszámmal hozzáférhet a globális adatbázisokhoz. Ezek nagyon hasznosak, amikor használt járművet vásárol – segítenek elkerülni a csalásokat, például a kilométeróra visszatekerését, a rejtett károkat és egyebeket.

Hogyan lehet megtalálni a jármű alvázszámát?

Mivel az alvázszámra szükség van a különböző bejegyzések elmentéséhez és az alvázszám-ellenőrzéshez, tudnia kell, hol találja meg. A szám mindig biztonságos helyen található a járművön, így senki sem tudja véletlenül megrongálni vagy eltávolítani. Íme az alvázszámok leggyakoribb helyei:

  • A motorháztető alatt – az alvázszám gyakran a motorblokk előtt található.
  • A műszerfalon, a vezető oldalán – szálljon ki az autóból, és nézze meg a szélvédőn keresztül.
  • A vezetőoldali ajtóoszlopon – nyissa ki a vezetőoldali ajtót, és keresse az alvázszámot tartalmazó táblát az oszlop belső oldalán.
  • A karosszéria elülső vége – a régebbi járműveken gyakran az első kerékdob belsejében található.
  • Tűzfal – egyes régebbi autókban az utasfülkét és a motorteret elválasztó tűzfalon található az alvázszám.

Ezek azok a helyek, ahol az azonosító megtalálható az autón, de az alvázszám szerepel a jármű törzskönyvén és a biztosítási igazoláson is. Ne feledje, hogy mindegyik alvázszámnak egyeznie kell.

Milyen információkat nyújt az alvázszámdekóder és az autó előtörténeti jelentése?

A carVertical alvázszámkereső átvizsgálja a kereskedők és autószervizek adatbázisait, az autóértékesítési jelentéseket és a kölcsönzőcégek adatait világszerte, és mindenféle információt az Ön rendelkezésére bocsát a rendszeres kilométeróra-állásoktól egészen a károkról készült fényképekig.

Míg egy ingyenes alvázszámdekóder csak alapvető adatokat szolgáltat, egy teljes carVertical járműtörténeti jelentésből az alábbi információkat tudhatja meg:

  • Kilométeróra visszatekerése
  • A bűnüldöző szervektől származó lopási feljegyzések
  • Káresetek (néha még balesetek utáni fényképek is)
  • Forgalomba helyezés és műszaki vizsga időpontja
  • A jármű forgalmi adatai (használták-e taxiként, bérjárműként, rendőrautóként stb.; szenvedett-e vízkárokat stb.)
  • Eredeti felszereltség
  • Konkrét modellt érintő problémák és visszahívások
  • Származási ország, modellév

A mintajárművünk előtörténeti jelentésében láthatja, mit árulhat el az autójáról egy alvázszám-ellenőrzés. 

Eközben az ingyenes alvázszámdekóder az alábbi adatokat mutathatja meg az autóról:

  • Gyártó
  • Modell
  • Évjárat
  • Alapvető felszereltségi információk
  • Alvázszám felosztása

Ne tegye kockára a biztonságát, amikor használt autót vásárol – írja be az alvázszámát az alvázszámdekóderbe, és azonnal kiderítheti a lehetséges biztonsági és egyéb problémákat.

Ingyenes alvázszám-ellenőrzés vagy az autó előtörténetéről készült jelentés – miért különböznek?

Ha ismeri az autók előtörténetéről készített jelentéseket és az ingyenes alvázszámdekódereket, akkor valószínűleg már tudja, hogy mekkora a különbség az általuk szolgáltatott információk mennyisége között. Ennek oka egyszerű – a legtöbb információ nem ingyenes.

Az ingyenes alvázszám-ellenőrzők többnyire ingyenesen elérhető adatokat biztosítanak. Mindig meg tudjuk mondani az autó gyártmányát, modelljét és gyártási évét. Egyes esetekben még több adathoz férhetünk hozzá, például egyes autók esetében a jármű alapvető specifikációit is rendelkezésre tudjuk bocsátani. Tulajdonképpen ezeket az információkat össze lehet vadászni az interneten is, de egy alvázszámkereső másodpercek alatt elvégzi ezt a munkát, sok időt spórolva ezzel.

Az ingyenes alvázszámdekóderünk által megtalált információ járművenként eltérő.

A teljes jármű-előtörténeti jelentések esetén világszerte különféle fizetős adatbázisokban kutatunk. A carVertical erős üzleti kapcsolatokat épített ki aukciós cégekkel, biztosítótársaságokkal, gyártókkal és más intézményekkel, hogy a lehető legtöbb értékes és megbízható adatot szerezzük meg. 

Ezek az adatok nemcsak hogy nem ingyenesek, de nem is mindig megvásárolhatók egy átlagos embernek.

Hogyan kell dekódolni az alvázszámot?

Az alvázszám 17 karakterből áll, amelyek több szakaszra oszlanak. Gyakorlatilag dekóder nélkül is meg lehet fejteni az alvázszám jelentését. Minden karakternek állandó jelentése van.

Gyártói azonosító (World Manufacturer Identifier, WMI)

Az első szakasz, az úgynevezett WMI-kód három karakterből áll. 

  • Az első mutatja a származási országot, és lehet szám, pl. 1 (USA), és betű is, pl. Z (Olaszország).
  • A második karakter a márka nevét mutatja. Például „A” mint „Audi”, „B” mint „BMW”, „N” mint „Nissan”. Néha azonban az „A” a brit gyártókat, az „R” pedig az Audit jelképezi. Ezért van szükség még egy (harmadik) karakterre a WMI részben.
  • Az utolsó megmutatja a gyártó részlegét, vagy hogy egy szedánról, kabrióról, SUV-ról vagy más típusú karosszériáról van szó.

A gyártói azonosító szakaszának szerkezete egy kicsit más, ha a jármű nem tömeggyártásban készült.

Járműleíró szakasz (Vehicle Descriptor Section, VDS)

A második szakasz a járműleíró szakasz (VDS), amely öt karakterből áll. Ezek a karakterek a motor méretéről és típusáról, a fékrendszerről, a jármű sorozatáról, a modellről és a karosszéria stílusáról tartalmaznak információkat. Az egyes karakterek különböző jellemzőket jelentenek a gyártótól függően.

Járműazonosító szakasz (VIS)

Az utolsó 9 karakter a járműazonosító szakasz vagy VIS. Az ebben a részben szereplő információk attól függően változnak, hogy a gyártó amerikai, európai vagy ázsiai.

  • Az egyesült államokbeli járművek esetében az első két számjegy a modellévet és a gyártóüzemet jelöli, míg a többi karakter egy sorozatszámot alkot.
  • Az Európai Unióban gyártott járművek esetében a járműazonosító szakasznak csak „egy adott jármű egyértelmű azonosítását” kell biztosítania. 

Minden bizonnyal sok jármű rendelkezik ugyanolyan felszereltséggel, és ugyanott is szerelik össze őket, így az alvázszámukban az egyetlen különbség a sorozatszám lesz.

A megfelelő táblázat használata nélkül nehéz rájönni a modellévre. Például, míg az „1” a 2001-es, a „2” pedig 2002-es modellévet jelöli, az „A” jelentése 2010, a „B”-é pedig 2011.

Minden összeszerelő üzemnek saját kódja is van, így a legjobb, ha először a karaktert találjuk meg, majd utána keressük meg a jelentését.

Ellenőrző számjegy

Ez a legrövidebb szakasz, és csak egy karakterből áll – egy „ellenőrző számjegyből”. Ez a számjegy egy matematikai művelet eredménye, amely az alvázszám összes többi karakterét felhasználja egy képletben.

Ha legalább egy karakter hamis vagy helytelen, az eredmény nem egyezik meg az ellenőrző számjeggyel. Az ellenőrző számjegyet alvázszámkeresés nélkül is ki lehet számítani.

Az Amerikai Egyesült Államokban és Kínában gyártott autókban az ellenőrző számjegy mindig az alvázszám kilencedik karaktere. Az EU-ban gyártott járműveknél nincs meghatározva a pontos pozíciója.

Miért fontos az alvázszám?

Az alvázszám olyan, mint a személyi szám – fő azonosítóként szolgál, és információt szolgáltat. Az alvázszám nemcsak fontos, hanem szükséges is, ha legálisan szeretné vezetni a járművét. Ugyanakkor lényeges információkat is elárulhat.

Rejtett problémák és hibák nélkül használt autót venni olyan, mint egy lottóötös. De az alvázszámoknak köszönhetően sokkal nagyobb eséllyel üti meg a főnyereményt.

Átlátható autó-előtörténet

Az alvázszám az egyetlen dolog, amire szükség van egy autó előtörténetének ellenőrzéséhez. A világszerte 17 karakterből álló formátumnak köszönhetően a szerviznyilvántartások, a jogi problémák, a károk, a futásteljesítmény-adatok és más bejegyzések egyetlen kódhoz köthetők. 

Ez akkor is igaz, ha az autót különböző országokban használták. Ahogy egyre több alapvető adat válik elérhetővé, a jármű előtörténetének ellenőrzése is szokássá válik sok használtautó-vásárló számára.

A járműokmányok eredetiségének meghatározása

Használt autó vásárlásakor az egyik elengedhetetlen dolog annak ellenőrzése, hogy a dokumentumokon szereplő alvázszám egyezik-e a jármű alvázszámával. A hamis forgalmi engedély és az egyéb jogi dokumentumok hamisítása továbbra is gyakori problémát jelentenek. Sokan azért esnek a csalók csapdájába, mert nem ellenőrzik, hogy egyeznek-e az alvázszámok.

A felszereltség és a műszaki specifikáció ellenőrzése

A hibátlan festéssel és felszereltséggel rendelkező jármű megtalálása egy dolog, de legalább olyan fontos azt is ellenőrizni, hogy ezek a jellemzők az eredeti gyári felszereltség részét képezik-e. 

Egyesek az ülések vagy lökhárítók cseréjével, újrafényezéssel vagy akár egy másik motor behelyezésével „fejlesztik” az autóikat – sok ilyen „fejlesztés” rosszul van kivitelezve, vagy egyszerűen semmi szükség rá.

Mindig ellenőrizze, hogy az autó színe, motorja, ülései és az eredeti felszereltség egyéb fő elemei, valamint a műszaki adatok megegyeznek-e a megadott adatokkal. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy a javítóműhelyben (vagy még rosszabb helyzetben) derülnek ki ezek a silány „fejlesztések”.

Különböző járműazonosító módszerek

Többféleképpen is lehet azonosítani egy járművet, nem csak az alvázszámmal. 

Különböző okokból van szükség több azonosítási módra, beleértve a különféle típusú csalások felderítését. Ezzel együtt a szabványos ISO alvázszám a legmegbízhatóbb járműazonosítási módszer.

Régi alvázszámok

Univerzális alvázszámdekóderünk az eltérő formázás miatt nem működik a régi alvázszám-formátumokkal. Az 1954 és 1981 között gyártott járművek különböző alvázszám-formátumokat használnak, ezért speciális alvázszámkereső eszközt kell találnia a dekódolásukhoz.

Ezzel együtt az 1981 előtti modellek ugyanúgy lehetnek lopottak, sérültek vagy gazdasági totálkárosak, mint bármilyen egyéb jármű. Ezért a régi alvázszámokra továbbra is szükség van.

Karosszériaszám (különösen Japánban)

Az alvázszámok nem annyira elterjedtek Japánban. Ehelyett gyakran használnak karosszériaszámokat, amelyek formátuma teljesen eltér a szabványos 17 karakteres kódtól.

A hétköznapi dekóderek nem ismerik fel ezeket a „karosszériaszámokat", amelyek a japán járművekben találhatók, ezért egy kifejezetten erre tervezett dekódert kell keresnie.

Rendszámok

A legtöbb ország megköveteli a járművek regisztrálását, ha közutakon szeretné használni. Ez azt jelenti, hogy vannak adatbázisok, amelyek a rendszámok alapján tárolják az egyes járművekre vonatkozó adatokat. A rendszám ellenőrzése gyakran ingyenes, de ez kizárólag az országtól függ.

Ez az ellenőrzés csak olyan alapvető információkat tartalmaz, mint a jármű gyártmánya és modellje, valamint a tulajdoni és a biztosítási jogállás. Ráadásul közel sem olyan hasznos a több országot érintő helyzetekben.

Autótörténeti jelentés

Kerüld el a költséges problémákat a járműved történetének ellenőrzésével. Csak add meg a VIN-t, és egy átfogó jelentést kapsz.

Több mint 1 800 000 ember bizalmát élvezzük, több mint 28 országban

  • autobild
  • topgear
  • hvg.hu
  • ORIGO