carVertical

Nejpohodlnější způsob, jak odhalit podvody s najetými kilometry a nehody.

Přehled historie vozidla podle VIN

Jak používat VIN dekodér pro kontrolu VIN?

Použití našeho univerzálního nástroje je velmi snadné:

  1. Napište 17místné VIN vozidla do pole Zadejte číslo VIN.
  2. Klikněte na Zkontrolovat auto.

Ve většině případů vám VIN dekodér zobrazí základní informace zdarma. Tyto údaje vám pomohou:

  • Zkontrolovat pravost VIN
  • Potvrdit, že se VIN shoduje s číslem uvedeným na vozidle
  • Dekódovat číslo jeho rozdělením na části

Více informací o vozidle, například záznamy o najetých kilometrech, nehodách, staré fotografie a záznamy o krádežích, najdete v přehledu historie carVertical.

Co je VIN (identifikační číslo vozidla)?

Identifikační číslo vozidla (VIN) je jedinečný kód identifikující (téměř) každé vozidlo na světě. Automobilky začaly používat VIN v polovině 20. století, ale jelikož neexistovaly žádné normy určující jeho formát, VIN se lišilo u každého výrobce.

Současná norma byla vydána v roce 1981. Vyžaduje, aby VIN obsahovalo 17 znaků. Naopak nesmí obsahovat písmena O (o), I (i) a Q (q), aby nedošlo k záměně s podobně vypadajícími čísly 0, 1 a 9.

VIN je rozděleno do několika částí. Každá z nich obsahuje jedinečné informace o roce a zemi výroby vozidla, jeho charakteristiky, seznam možností atd. I když odhalit přesný význam VIN může být obtížné, skvělým odrazovým můstkem jsou VIN dekodéry.

VIN však můžete použít především pro přístup k záznamům o vozidle v globálních databázích. Jak si jistě dokážete představit, tyto informace jsou důležité při nákupu ojetého vozidla – pomohou vám vyvarovat se podvodům, jako je stáčení najetých kilometrů, skryté vady atd.

Jak zjistím číslo VIN vozidla?

Vzhledem k tomu, že VIN je nutné k ukládání různých záznamů a jejich opětovnému vyhledání, musíte vědět, kde číslo najít. Kód je vždy umístěn na bezpečném místě, aby jej nemohl nikdo náhodně poškodit nebo odstranit. Zde jsou nejčastější umístění čísla VIN:

  • Pod kapotou – identifikační číslo vozidla je často umístěno před blokem motoru
  • Palubní deska na straně řidiče – vystupte z auta a hledejte jej za čelním sklem
  • Sloupek dveří řidiče – otevřete dveře řidiče a hledejte VIN na vnitřní straně sloupku
  • Přední konec rámu – u starších vozidel je často umístěno na vnitřním podběhu předního kola
  • Přepážka – některá starší vozidla mají VIN vyraženo na přepážce, která se nachází mezi kabinou a motorovým prostorem.

Kromě těchto příkladů najdete někdy VIN také na dokumentech k vozidlu (registrace) a osvědčení o pojištění. Pamatujte, že všechna čísla VIN se nemusí shodovat.

Jaké informace mi zobrazí VIN dekodér a přehled o historii vozidla?

Vyhledávač VIN od carVertical skenuje prodejce, databáze servisů, přehledy o prodeji vozidel a autopůjčovny po celém světě a nabídne vám všechny informace od pravidelných kontrol najetých kilometrů až po fotografie vad.

Zatímco bezplatný VIN dekodér poskytuje pouze základní údaje, z úplného přehledu o historii vozidla se můžete dozvědět následující:

  • Zpětné změny počtu najetých kilometrů
  • Záznamy o krádeži od orgánů činných v trestním řízení
  • Škody (někdy i fotky po nehodách)
  • Datum registrace a kontroly
  • Informace o názvu vozidla (jestli bylo použito jako taxi, k pronájmu v autopůjčovně, jako policejní vozidlo, atd.; bylo poškozeno vodou atd.)
  • Originální příslušenství
  • Problémy konkrétního modelu a stažení vozidla z prodeje
  • Země původu, modelový rok

Co všechno vám prozradí kontrola VIN, uvidíte ve vzorovém přehledu historie vozidla

Díky bezplatnému VIN dekodéru se dozvíte:

  • Výrobce
  • Model
  • Rok
  • Informace o základním vybavení
  • Specifikace VIN

Neriskujte vlastní bezpečnost při nákupu ojetého vozidla – vložte jeho VIN kód do našeho VIN dekodéru a okamžitě identifikujte možná rizika a problémy.

Bezplatná kontrola VIN vs. přehled o historii vozidla – čím se odlišují?

Pokud jste někdy vyzkoušeli přehledy o historii vozidla a bezplatné VIN dekodéry, pravděpodobně již znáte rozdíl v množství informací, které poskytují. Důvod je prostý – většina informací není zadarmo.

Bezplatná kontrola VIN vám většinou zobrazí běžně dostupné údaje. Vždy se dozvíte značku, model a rok výroby vozidla. V některých případech získáte přístup k dalším údajům: u některých automobilů vám můžeme například poskytnout základní specifikace vozidla. Technicky vzato najdete tyto informace na internetu, ale skutečný vyhledávač VIN to zvládne během několika vteřin, čímž vám ušetří spoustu času.

Informace, které je bezplatný VIN dekodér schopen najít, se liší v závislosti na jednotlivých typech vozidla.

V případě úplného přehledu o historii vozidla přichází na řadu různé placené databáze po celém světě. Společnost carVertical si vybudovala silné obchodní vztahy s aukčními síněmi, pojišťovnami, výrobci a dalšími institucemi, aby získala co nejvíce hodnotných a spolehlivých dat. 

Nejen, že tato data nejsou zdarma, ale běžný občan si je mnohdy ani nemůže koupit.

Jak dekódovat identifikační číslo vozidla (VIN)?

Číslo VIN se skládá ze 17 znaků, které jsou rozděleny do několika částí. Technicky řečeno můžete dekódovat VIN bez použití dekodéru. Každý znak má svůj pevně daný význam.

Světový kód výrobce (WMI)

První část neboli kód WMI obsahuje tři znaky. 

  • První znak označuje zemi původu a může mít různou podobu, např. číslo „1“ (USA) nebo písmeno „Z“ (Itálie)
  • Druhý znak slouží jako identifikátor značky. Například „A“ jako „Audi“, „B“ jako „BMW“, „N“ jako „Nissan“. Někdy však „A“ označuje britské výrobce a „R“ odkazuje na „Audi“. Proto musí tato část WMI obsahovat další (třetí) znak.
  • Ten prozrazuje divizi výrobce, popř. jestli se jedná o sedan, kabriolet, SUV nebo jakýkoliv jiný typ karoserie.

Uspořádání části WMI je poněkud odlišné, pokud není vozidlo vyráběno sériově.

Popisný kód vozidla (VDS)

Druhou část tvoří popisný kód vozidla (VDS), který se skládá z pěti znaků. Tyto znaky obsahují údaje o velikosti a typu motoru, brzdovém systému, výrobní šarži, modelu a karoserii. Každý znak označuje konkrétní charakteristiky, jejichž význam závisí na výrobci.

Identifikátor vozidla (VIS)

Poledních 9 znaků tvoří identifikátor vozidla neboli VIS. Informace v této části se liší v závislosti na tom, zda výrobce sídli v Americe, Evropě nebo Asii.

  • U amerických vozidel první dvě číslice označují modelový rok a výrobní závod, zatímco zbývající znaky představují sériový kód.
  • U vozidel vyrobených v EU musí VIS poskytovat pouze „jasnou identifikaci konkrétního vozidla“. 

Není pochyb o tom, že mnoho vozidel bude mít stejnou konfiguraci a budou montována na stejném místě, takže jediný rozdíl v jejich VIN bude sériové číslo.

Pochopit modelový rok vozidla bez grafu je obtížné. Například, zatímco „1“ je rok 2001 a „2“ je rok 2002, „A“ je rok 2010 a „B“ je rok 2011.

Každý montážní závod také používá své vlastní kódování, proto musíte jako první identifikovat znak a následně vyhledat jeho význam.

Kontrolní číslice

Jedná se o nejkratší část, která má pouze jeden znak – „kontrolní číslici“. Tato číslice je výsledkem matematické operace kombinující všechny ostatní znaky VIN v jednom vzorci.

Pokud je alespoň jeden znak falešný nebo nesprávný, výsledek se nebude shodovat s kontrolní číslicí. Kontrolní číslici si můžete vypočítat sami, aniž byste provedli vyhledávání VIN.

U amerických a čínských automobilů je kontrolní číslice vždy 9. znakem ve VIN kódu. Evropská vozidla neuvádějí přesné zařazení.

Proč je VIN důležité?

VIN je jako rodné číslo – je hlavním identifikátorem a nositelem informací. VIN kód není jen důležitý – je nezbytný, pokud chcete řídit vozidlo legálně. Může však také odhalit podstatné informace.

Kupovat ojeté auto bez skrytých problémů a závad je jako vyhrát jackpot v loterii. Ale díky VIN je šance na tento „jackpot“ mnohem vyšší.

Transparentní historie vozidla

Identifikační číslo vozidla je jediným identifikátorem potřebným ke kontrole historie vozidla. Díky celosvětovému 17znakovému formátu mohou být servisní záznamy, právní problémy, vady, údaje o najetých kilometrech a další záznamy vázány na jeden kód. 

To platí i v případě, že byla auto používáno v různých zemích. Kontroly historie se stávají zvykem pro mnoho kupců ojetých automobilů, protože nabízí čím dál víc základních údajů.

Určení legitimnosti dokladů k vozidle

Jednou z věcí, které byste nikdy neměli vynechat při nákupu ojetého vozu, je kontrola shody VIN na dokumentech a vozidlu. Běžným problémem je také falešná registrace a další právní dokumenty k vozidlu. Mnoho lidí se stane obětmi podvodníků jen proto, že si nezkontrolují shodu VIN kódu.

Kontrola vybavení a technických specifikací

Hledat vozidlo s jednotnou barvou a vybavením je jedna věc a neméně důležité by mělo být kontrolovat, jestli pochází přímo z výroby. 

Někteří lidé vylepšují svá auta výměnou sedadel, nárazníků, změnou barvy nebo dokonce vložením jiného motoru – mnohé z těchto „upgradů“ jsou prováděny neodborně nebo jednoduše na vozidle nemají co dělat.

Vždy zkontrolujte, zda se barva, motor, sedadla a další hlavní rysy původního vybavení a technické specifikace shodují se skutečným vozidlem. V opačném případě se o těchto špatných vylepšeních můžete dozvědět v servisu (nebo, což je ještě horší, při nehodě).

Různé způsoby identifikace vozidla

Číslo VIN představuje pouze jeden z několika způsobů identifikace vozidla. 

Z různých důvodů (například kvůli odhalení podvodů) je zapotřebí více způsobů identifikace. Norma ISO VIN je proto nejspolehlivější metodou identifikace vozidla.

Stará čísla VIN

Náš univerzální VIN dekodér nezpracovává staré formáty VIN kvůli jejich odlišnému formátování. Vozidla vyráběná v letech 1954 až 1981 používají různé formáty VIN, k jejich dekódování tak musíte hledat konkrétní vyhledávací nástroj VIN.

Modely vyráběné před rokem 1981 mohou být navíc kradené, bourané nebo odepsané jako každé jiné vozidlo. Stará čísla VIN jsou proto stále nezbytná.

Číslo karoserie nebo podvozku (zejména v Japonsku)

Čísla VIN nejsou v Japonsku běžně používaná. Místo toho Japonci často používají čísla podvozků nebo karoserie, jejichž formát je zcela odlišný od standardního 17znakového kódu.

Běžné dekodéry tato čísla nerozpoznají, tudíž budete muset hledat speciální dekodér.

Čísla poznávacích značek

Ve většině zemí, kde chcete vozidlo používat na silnicích, je nutná registrace. To znamená, že existují databáze, které uchovávají údaje o každém vozidle na základě poznávacích značek. Kontrola podle poznávací značky je často zdarma, záleží však na konkrétní zemi.

Prostřednictvím takové kontroly získáte většinou pouze základní informace, jako je značka a model vozidla, název a stav pojištění. Navíc není ani zdaleka tak užitečná v přeshraničních situacích.

Report historie vozu

Vyhněte se drahým problémům díky kontrole historie vozu. Stačí vyplnit VIN kód a získat komplexní přehled.

Důvěřuje nám více než 1 800 000 lidí ve více než 28 zemích.

  • autobild
  • topgear
  • Forbes
  • Novinky